środa, 6 marca 2019

Brittainy C. Cherry & Kandi Steiner - Do dziewczyn, które czuły zbyt wiele


Bestsellerowe autorki Brittainy C. Cherry i Kandi Steiner po raz pierwszy jednoczą siły w tym niezwykłym, pełnym emocji połączeniu prozy i poezji. Pisane przez niemal dwa lata Do dziewczyn, które czuły zbyt wiele są intymnym i szczerym zbiorem kobiecych emocji we współczesnym świecie, który często pozostaje głuchy i obojętny na uczucia.

Mówiąc o takich wartościach jak miłość, strata i nadzieja, Do dziewczyn, które czuły zbyt wiele jest podróżą ku poznaniu i uleczeniu złamanych serc.

To również list. Do Was, do nich, do nas – do świata. Nieważne, czy jest jasny, słoneczny dzień gdy wszystko wydaje się doskonałe, czy też mroczna, ponura, deszczowa noc, pełna przytłaczającej bezradności. Przeżyjecie to, przetrwacie, czując wszystkie te chwile – i te błogie, jak i te pełne bólu.

Do wszystkich, którzy nię lękają się uczuć, do odważnych dusz, które wsłuchują się w bicie swoich serc i nie obawiają się zwrócić ku komuś, jeśli czują, że ich serca biją tym samym rytmem. Do dziewczyn i chłopaków. O miłości którą czasem dzielimy, i miłości, którą zbyt często skrywamy.

I ponad wszystko – to do Ciebie, drogi czytelniku.

Chyba każdy z nas wie jak to jest czasami czuć zbyt wiele emocji i zupełnie nie wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Każdy z nas od czasu do czasu czuje się przytłoczony rzeczywistością, otaczającym nas światem, który z dnia na dzień zaskakuje, rani i zadziwia. Nie potrafi odnaleźć się w szybko uciekającym czasie, popada z jednej skrajności w drugą i czuje się tak, jakby nie było nawet jednej osoby na świecie, która go rozumie. Ta książka jest skierowana właśnie w stronę takich osób. W stronę tych, który na co dzień ubierają maskę, bo czują, że nie są rozumiani, a ich emocje są powodem do wstydu. Sięgając po tej tytuł, wiedziałam, że to coś, co trafi w moje uczucia - bo ja również jestem jedną z tych osób. A to właśnie słowa są dla mnie najlepszą formą ekspresji moich emocji i odczuć.

Ja i poezja zdecydowanie nie płyniemy na tej samej fali. Właściwie to jesteśmy jak ogień i woda. Przebrnięcie przez poezję omawianą w szkole to zawsze była dla mnie masakra, więc co takiego skłoniło mnie do sięgnięcia po "Do dziewczyn, które czuły zbyt wiele"? Otóż odpowiedź jest prosta - nazwisko Brittainy C. Cherry, jednej z niewielu autorek, które słowem potrafią się posługiwać tak pięknie, że nigdy nie potrafię wyjść z podziwu. Zresztą to nie tak, że ja w ogóle nie sięgam po współczesną poezję. U mnie na półce znajduje się kilka tomików, które są bardzo dobre i chętnie do nich wracam. Jestem świadoma, że ludzie dzielą się na zwolenników oraz na tych, którzy nie lubią współczesnej poezji, nazywając ją płytką i w pewien sposób wyśmiewając. O "Do dziewczyn, które czuły zbyt wiele" zdecydowanie nie można tego powiedzieć - wiersze napisane są przez dwie silne kobiety, które chcą za ich pomocą uczcić życie, miłość, odwagę i uczucia.

Nawet w najgorsze dni:
Kiedy nie jesteś w stanie kontrolować swoich myśli.
Kiedy łzy są szybsze niż wdechy.
Kiedy twój umysł cię okłamuje i mówi, że nic nie znaczysz.
On z tobą zostanie.
Ten, który jest ci przeznaczony, zawsze zostanie.
A jeśli nie:
Moja słodka.
Królowo nad królowe.
Daj
Mu
Odejść.
Nawet w
-B

Wiersze poruszają tematykę życia, samoakceptacji i miłości, ale są czymś więcej niż zbiorem prozy i poezji. To tak naprawdę krótkie momenty naszego życia, zwieńczone w kilku prostych słowach. Czytając je, miałam wrażenie, że oglądam zdjęcia i wracam myślami do wspomnień, jakie ukształtowałam. A może wybiegam w przyszłość z pragnieniem, by kiedyś je przeżyć. "Do dziewczyn, które czuły zbyt wiele" to tak naprawdę była przejażdżka przez lawinę moich uczuć - przez cierpienie, szczęście, miłość. Jasne, nie z wszystkimi wierszami poczułam połączenie. Ale jestem pewna, że w przyszłości, kiedy wrócę do tego tomiku, za każdym razem będę odbierać go inaczej. W końcu na tym polega poezja - za każdym razem odbieramy ją inaczej, a wszystko zależy od tego, w jakim momencie życia aktualnie jesteśmy.

Czytanie tych wierszy uświadomiło mi, że na świecie są tysiące ludzi, którzy codziennie czują to samo co ja. Że nie jestem sama ze swoimi uczuciami i nie muszę się ich wstydzić, nie ważne co mówi społeczeństwo i jakie są normy. Brittainy i Kandi malują słowami bardzo ważne przesłania i łączą nimi czytelników. Kobiety na całym świecie znajdą tu cząstkę siebie. Bałam się, że będę miała trudności z interpretacją, ale autorki posługują się tak prostym, a jednocześnie ujmującym stylem, że z łatwością zrozumiałam ich przekaz. Co prawda żaden wiersz nie poruszył mnie na tyle, żebym odczuła go całym sobą, ale wiele z nich uderzyło mnie tym, jaką prawdę skrywają.

Jak pięknie jest być człowiekiem.
Że możemy zasypiać,
topiąc się
we łzach
i bólu,
ale obudzić się wraz z kolejnym świtem,
w nowy dzień,
z suchymi oczami.
Człowiek
-K

Myślę, że tutaj na ogromną uwagę zasługuje oprawa graficzna, bo jest prześliczna i zapierająca dech w piersiach. Nie jestem pewna kto za nią odpowiada, ale do tej pory nie mogę wyjść z podziwu. Być może to dlatego, że uwielbiam malarstwo akwarelowe, a tutaj przewijały się właśnie takie obrazki. Ale uzupełnienie wierszy ślicznymi malunkami zdecydowanie nadało temu wydaniu piękna, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Opracowanie bardzo przyciąga wzrok.

Jeśli chociaż trochę lubicie poezję, albo tak jak ja, autorki, to wam ten zbiór polecam. Prezentuje się cudownie w tym dwujęzycznym wydaniu, z prześliczną oprawą graficzną, a na dodatek porusza wiele tematów, z którymi utożsamia się ogrom ludzi na całym świecie - niezależnie od rasy, orientacji, wiary.
BRITTAINY C. CHERRY - Amerykańska pisarka, autorka poczytnych książek z gatunku romans. Brittainy Cherry była zakochana w słowach od dnia, w którym wzięła swój pierwszy oddech. Ukończyła Carroll University Degree Bechelors na kierunku Sztuka Teatralna oraz kurs kreatywnego pisania m.in. scenariuszy. Uwielbia aktorstwo, taniec, kawę, herbatę chai i wino. Brittainy mieszka w Milwaukee, Wisconsin ze swoją rodziną. Kiedy nie pisze, opiekuje się i bawi ze swoimi zwierzętami.KANDI STEINER - Autorka bestsellerów i koneserka whiskey, mieszkająca w Tampa na Florydzie. Jest absolwentką University of Central Florida, który ukończyła z dyplomem z dwóch kierunków: pisania kreatywnego i reklamy/PR-u, a także "women studies" jako kierunku pomocniczego. Po studiach szczególnie zainteresowała się pisaniem książek o miłości, bo zawsze była niepoprawną romantyczką. Lubi muzykę na żywo, podróże, dania bogate w węglowodany, dni spędzane na plaży, maratony filmowe, piwo rzemieślnicze i słodkie wino.


Tytuł: Do dziewczyn, które czuły zbyt wiele
Autor: Brittainy C. Cherry & Kandi Steiner
Tytuł w oryginale: A Love Letter From The Girls Who Feel Everything
Data premiery: 13 lutego 2019
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 191
Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia! :)
7 komentarzy:

 1. zapowiada się naprawdę interesująco. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś będzie trzeba nadrobić twórczość tych autorek :D
  //Pola
  www.czytaytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam w planach kupić ten tomik ze względu na Cherry, którą ubóstwiam, ale póżniej doszłam do wniosku, że nie chcę wydać pieniądze na coś, co przeczytam tylko raz. No i dla mnie te wiersze nie są jakieś szczególne czy piękne. Myślę, że każdy z nas by coś takiego umiał stworzyć. Ilustracje faktycznie są piękne :D

  Pozdrawiam ciepło,
  Ewelina z redgirlbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie racja. Nie wszystkie wiersze są wybitne, ale niektóre mi się bardzo podobały ;)

   Usuń
 4. Kusił mnie ten tomik poezji ze względu na Brittainy, ale stwierdziłam, że to nie dla mnie :)

  Buziaki,
  Zaczytana Anielka
  www.zaczytanaanielka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dzięki za przeczytanie mojego wpisu! Byłoby mi bardzo miło gdybyś zostawił/a komentarz ze swoją własną opinią :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia