czwartek, 18 lipca 2019

Katherine Center - Milion nowych chwil | PREMIERA


Margaret całe swoje życie ciężko pracowała, aby znaleźć się tutaj. Z perspektywą na świetną karierę, u boku ukochanego chłopaka. Kiedy w walentynki Chip zaprasza ją na romantyczny lot samolotem, Maggie zgadza się pomimo swojego lęku przed lataniem. Jest prawie pewna, że chłopak planuje się jej oświadczyć. Niestety piękny moment szybko zamienia się w koszmar, gdy para rozbija się samolotem, w wyniku czego Margaret odnosi bardzo poważne obrażenia. W szpitalu musi zmierzyć się z bardzo bolesną prawdą, że jej życie już nigdy nie będzie takie, jak przed wypadkiem.

Czy wyobrażacie sobie prowadzić cudowne życie, mieć kochającą rodzinę, przyjaciół i całą przyszłość przed sobą... i nagle wszystko zostaje wam odebrane? W ciągu kilku minut? Nie wiedziałam czego się spodziewać, kiedy sięgałam po "Milion Nowych Chwil". Nigdy dotąd nie słyszałam o tej autorce, sam opis też niewiele zdradzał, ale kiedy przekręciłam ostatnią stronę, poczułam jak ściska mi się serce ze wzruszenia i wdzięczności.

"Milion Nowych Chwil" opowiada historię pięknej i młodej Maggie. Kobieta prowadzi udane życie, ma szansę na pozycję w pracy swoich marzeń, a na dodatek jest w szczęśliwym związku z Chipem, który wkrótce zdobędzie licencję pilota. Gdy nadchodzą walentynki, nie spodziewa się, że Chip zabierze ją na wycieczkę samolotem, ale niemal pewna, że wkrótce jej ukochany się jej oświadczy, zgadza się. Pomimo jej ogromnego lęku przed lataniem. Niestety warunki pogodowe zmieniają przepiękny dzień w istny koszmar. W wyniku tragicznego wypadku Maggie zostaje sparaliżowana i powoli zaczyna tracić wszystko.

Dziwne, że w tak mrocznym okresie mojego życia potrafiłam śmiać się do rozpuku. Zauważyłam jednak, że smutek sprawia czasem, iż różne rzeczy wydają się zabawniejsze. Kiedy los naprawdę boleśnie nas doświadcza, zaczynamy odczuwać potrzebę uzewnętrznienia emocji w postaci głośnego śmiechu. 

Fabuła tej powieści brzmi tragicznie i rzeczywiście na początku tak jest. Margaret to postać pełna ambicji, pasji, miłości i szczęścia, ale kiedy ulega wypadkowi lotniczemu, całe jej życie obraca się o 180 stopni. Przez tygodnie przywiązana jest to szpitalnego łóżka, zmuszona do udziału w ciężkiej rehabilitacji z gburowatym fizjoterapeutą, która nie daje żadnej poprawy, a na dodatek zdaje sobie sprawę, że być może jej związek z Chipem wcale nie był taki idealny, jak jej się wydawało. W obliczu wypadku niewiele osób zostaje przy jej boku. Nic dziwnego, że Maggie przechodzi przez wiele różnych faz radzenia sobie z nową sytuacją - jest wściekła, zamknięta na innych, popada w smutek, rozpacz, a nawet musi radzić sobie ze stanami depresyjnymi. Jej sytuacja łamała mi serce, bo nie wyobrażam sobie i nikomu nie życzę takiego losu. Ale jednocześnie pokazuje, że w nawet najgorszej sytuacji można znaleźć iskierkę nadziei.

[...] musimy działać w obrębie tego, co mamy. Znaleźć motywację w wysiłku i radość w trudnościach.

Niezwykłe, jak wiele można dowiedzieć się o swoim życiu w obliczu takiej tragedii. Jak wiele osób dopiero wtedy pokazuje swoją prawdziwą twarz. Maggie przekonuje się, że nie wszyscy, których uważała za ważnych, potrafią poradzić sobie z tym, że być może już nigdy nie będzie tą samą Maggie, jaką była przed wypadkiem. Ale jednocześnie zyskuje nowych przyjaciół w ludziach, których nawet nie znała. Katherine Center świetnie balansuje między radzeniem sobie Maggie z nową sytuacją, a wydarzeniami, które ocieplają serce czytelników. Problemy i sekrety rodzinne, powrót siostry, przystojny fizjoterapeuta, który powoli wkrada się w serce Maggie... to wszystko złożyło się  na naprawdę cudowną i wartościową historię.

O pewnej rzeczy nie możemy się dowiedzieć, dopóki życie nie da nam w kość: dzięki temu stajemy się lepsi. Jestem lepsza, ponieważ przetrwałam. 

"Milion Nowych Chwil" wzruszyło mnie tym, że opowiada tak tragiczną historię w pozytywny sposób, który otwiera oczy na otaczający nas świat i zmusza do refleksji nad tym jak szybko życie może nam zostać odebrane. Że powinniśmy doceniać najmniejsze rzeczy, których jutro może zabraknąć. Ale też nie poddawać się, gdy jest ciężko, bo nawet Maggie w końcu odnalazła szczęście tam, gdzie widziała tylko mrok. Katherine Center sprawi, że w jednym momencie będziecie mieli złamane serce, a w drugim będziecie śmiać się przez łzy. I to właśnie to sprawiło, że lektura tej książki była tak wyjątkowa i inspirująca. Historia o sile, o przeciwnościach losu, o miłości, przyjaźni, rodzinie, która porwie wasze serca, podniesie na duchu. Dla takich książek warto czytać!
KATHERINE CENTER to nie tylko autorka kobiecych bestsellerów „New York Timesa” i tekstów dla największych amerykańskich magazynów (m.in. „Vanity Fair”). To także kobieta prowadząca wiele wykładów motywacyjnych i psychologicznych na największych konferencjach w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. TEDx czy The Trinity University Women and Girls’ Leadership Summit. Jej wykłady to często manifest kobiecości – Center kładzie nacisk na siłę kobiecej empatii i macierzyństwa.


Tytuł: Milion Nowych Chwil
Autor: Katherine Center
Tytuł w oryginale: How to Walk Away
Data premiery: 17 lipca 2019
Liczba stron: 415
Wydawnictwo: Muza
Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Muza! :)
8 komentarzy:

 1. Właśnie dostałam tę książkę do przeczytania i już się jej nie mogę doczekać 😀
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jeszcze przede mną, czeka w kolejce :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej książce czytałam tak wiele dobrego, że już nie mogę doczekać się, kiedy sama po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest piękna, więc nic dziwnego :D Oby się spodobała :D

   Usuń
 4. Nie sądziłam, że ta historia aż tyle w sobie kryje, może się jednak na nią zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń

Dzięki za przeczytanie mojego wpisu! Byłoby mi bardzo miło gdybyś zostawił/a komentarz ze swoją własną opinią :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia